Historia klubu

Historia Stali Stalowa Wola Piłkarskiej Spółki Akcyjnej

Przybyły ze Śląska Feliks Olszak – dyrektor Zakładu Hutniczego, utworzył w 1938 r. Klub Sportowy “Stalowa Wola”. Klub dysponował boiskiem piłkarskim bez bieżni i trybun oraz czterema kortami tenisowymi. Zawodnicy byli amatorami, trenowali po godzinach pracy, a mecze rozgrywali w niedzielę. Pierwszym trenerem piłkarzy był zawodnik Cracovii Karol Walkowski. W święto św. Floriana, patrona hutników 4 maja 1939 r. odbył się pierwszy mecz junaków budujących miasta i drużyną KS “Stalowa Wola”, zakończony remisem 1:1.

Po wojnie prezesem klubu został Kazimierz Radźwicki. Na mecze piłkarskie przychodziły tłumy fanów. Sprowadzony z Krakowa trener Stanisław Malczyk utworzył bardzo dobrą drużynę z młodych zawodników, a jej trzon tworzyli: Rudolf Patkolo, Jerzy Famulski, Zdzisław Nowak, Zbigniew Opoka, Józef Będkowski, Ryszard Kozerski i Józef Hawryło. Piłkarze weszli po raz pierwszy do II ligi w 1973 r., a twórcą historycznego awansu był trener Jerzy Kopa. W zespole grali: Zbigniew Hnatio, Józef Leś, Stanisław Karaś, Zdzisław Napieracz, Kazimierz Goleń, Bogusław Szczerbiński, Krystian Muskała, Edward Osadnik, Zbigniew Żelichowski, Józef Jachym, Eugeniusz Miler, Jerzy Gierak, Andrzej Demko.

W II lidze “Stalówka” występowała do 1987 r. i po raz pierwszy piłkarze awansowali do I ligi pokonując w barażach Górnik Knurów. Autorami awansu byli trenerzy Władysław Szaryński i Krystian Muskała i piłkarze Jerzy Rogoziński, Jacek Lis, Wojciech Niemiec, Janusz Weselak, Zygmunt Tworek, Krzysztof Bzdyra, Dariusz Sajdak, Artur Kopeć, Antoni Fijarczyk, Mirosław Mścisz, Janusz Mulawka, Wiesław Pędlowski, Wojciech Nieradka, Krzysztof Strzelec, Paweł Rybak, Stanisław Trawiński, Bogdan Tereszkiewicz, Artur Śmietana, Dariusz Liśkiewicz i Krzysztof Sęk.

W I lidze piłkarze grali przez jeden sezon, a ponownie powrócili w 1990 r. Ta przygoda z ekstraklasą trwała rok, a na 2 lata futboliści zagościli w niej znów, dzięki duetowi trenerskiemu: Włodzimierz Gąsior i Piotr Brzeziński. Kolejne lata to zmagania piłkarzy “Stali” o awanse i powroty do II ligi. Po wielu latach funkcjonowania jako stowarzyszenie, w maju 2010 roku do życia została powołana spółka akcyjna. „Stal” Stalowa Wola Piłkarska Spółka Akcyjna jest prawnym następcą i kontynuatorem ZKS „Stal” Stalowa Wola. W lipcu 2018 roku pakiet większościowy spółki przejęło Miasto Stalowa Wola

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"