BARATA: Radość z futbolu to kibice.

Po jednym z treningów porozmawialiśmy z naszym nowym zawodnikiem BARATĄ. Jak trafił do Stali? Jak przebiega aklimatyzacja? Czy lubi głośny doping kibiców? Zapraszamy do lektury.

 

Cześć Vitor. Proszę, przedstaw się bliżej kibicom

– Cześć. Nazywam się Vitor. Mój piłkarski przydomek BARATA. Pochodzę z Portugalii i ostatnio grałem w II lidze greckiej. 

Przybliż nam swoją piłkarską karierę ? 

– Swoje pierwsze piłkarskie kroki stawiałem w CS Marítimo, później grałem też  w Sportingu Lizbona. Z Portugali trafiłem do Grecji do zespołu GS Ergotelis. Kolejnym klubem był OF Ierapetras, a do Stalowej Woli przyjechałem z AO Trikala. 

Jak to się stało, że dziś reprezentujesz nasz klub?

– W Portugalii okienko transferowe było juz zamknietę. Mam tu przyjaciół, którzy grają w Polsce. Zaciągnąłem więc opinii. Opowiadali mi o twoim kraju w samych superlatywach. Powiedzieli mi, że Polska jest bardzo fajnym krajem i że są tu mili ludzie. Jedynym minusem jest klimat o wiele zimniejszy niż w Portugalii. Po tych rozmowach zdecydowałem, że spróbuję.

Jest to twój pierwszy pobyt w Polsce?

– Tak. Nigdy wcześniej nie miałem okazji byc tu wcześniej.

Trafiłeś do Stali, do Stalowej Woli. Sprawdzałeś przed przylotem gdzie lecisz? 

– Sprawdzałam, gdzie leży Stalowa Wola, ale nic więcej o Stali nie wiedziałem. Gdy tu przybyłem zostałem mile zaskoczony. Idealny klub z warunkami nawet na ekstraklasę.

Jesteś tu dopiero kilka dni. Czy miałeś okazję zobaczyć coś więcej w naszym mieście oprócz stadionu? 

– Niestety jeszcze nie. Przyjdzie zapewne na to pora, ale narazie skupiam się na treningach z nowym zespołem. 

Doskonale mówisz po portugalsku, hiszpańsku i angielsku jednak ani słowa po polsku. Jak wygląda twoja komunikacja z kolegami w szatni ?

– Nie jest zła. Kilka osób bardzo dobrze mówi po angielsku i bez problemu się dogadujemy. Jestem tu dość krótko, ale kilka polskich słów już poznałem, więc z każdym dniem będzie tylko lepiej. 

Masz w planach naukę jezyka polskiego? 

– Tak. Bardzo chcę się nauczyć jak najwięcej jezyka polskiego. Początki zapewno będą trudne, ale nie ma rzeczy niemożliwych.

Na jakiej pozycji czujesz się najlepiej i co jest twoim największym atutem ?

– Dobrze gram zarówno na środku, jak i na lewym skrzydle. Moją największą zaletą są umiejętności techniczne.

Jakie cele założyłeś sobie grając w Stali? 

– Chcę zrobić dla Stali jak najwięcej, strzelić kilka bramek i oczywiście awansować do II ligi. Chcę się obdudować i awansować w Polsce na najwyższy poziom rozgrywkowy.

Stal to drużyna z tradycjami i z wiernymi kibicami, którzy licznie wspierają swój klub na meczach domowych oraz wyjazdowych. Będzie to dla ciebie motywujące? 

– Super. Gra się dla kibiców i to bardzo motywujące, gdy w dużej liczbie pojawiają się na trybunach i żywiołowo dopingują. To mnie napędza i lepiej mi się wtedy gra. We wcześniejszych klubach zdarzało sie grać przy 10 000 – 12 000 tysiącach ludzi i bardzo pozytywnie wspominam tamte mecze. Radość z futbolu to kibice.

Na koniec, czy chciałbyś za naszym pośrednictwem powiedzieć kilka słów naszym kibicom? 

– Oczywiście. Pierwszy mecz ligowy za miesiąc, który zapewnie szybko minie, dlatego ja jak i moi nowi koledzy będziemy bardzo liczyć na wasze wsparcie. Mam też nadzieję, że licznie będziemy mogli spotykać sie na każdym spotkaniu. Tylko razem możemy zwyciężać. 

 

rozmawiał: Krzysztof Nowaliński
tłumaczył: Mateusz Książek 

 

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"

SPONSOR STRATEGICZNY

 

PGE - Polska Grupa Energetyczna

Sponsorzy

Partnerzy medialni