Zapowiedź I kolejki.

Ciekawie zapowiada się sezon II ligi. Po raz pierwszy nie będzie w nim podziału. Śledzić będziemy rozgrywki tylko centralnej grupy. Teoretycznie powinno to iść w parze z wysokim poziomem.

Historyczne zmagania II ligi (w końcu po raz pierwszy na trzecim szczeblu rozgrywkowym będzie tylko jedna grupa) rozpocznie mecz w Wałbrzychu. Tamtejszy Górnik zagra u siebie z Błękitnymi Stargard Szczeciński, którzy zeszły sezon zakończyli na zaskakująco wysokim miejscu. Oba zespoły przystępować będą w nieco innych nastrojach. Górnik zawiódł w Pucharze Polski, gdzie odpadł z Ostrovią 1909 Ostrów Wielkopolski. Do tego latem stracił obiecującego 17-letniego Michała Bartkowiaka, który przeszedł do Śląska Wrocław. Błękitni zachowali trzon drużyny, a do meczu przystąpią na fali sukcesu z rozgrywek pucharowych, gdzie wyeliminowali beniaminka I ligi – Pogoń Siedlce.
W piątek odbędą się jeszcze dwa mecze. Spadkowicz z Rybnika podejmie Raków Częstochowa, który utrzymał się tylko dzięki wycofaniu się Warty Poznań oraz nieprzyznaniu licencji Polonii Bytom. Latem oba kluby przeszły rewolucję kadrową. Nie powinno to dziwić, w końcu Energetyk spadł z ligi, a Raków także nie utrzymał się pod względem sportowym. Poczynione wzmocnienia wygląda interesująco. Częstochowianom udało się sprowadzić między innymi mającego 144 występy w ekstraklasie, ale także 36 lat „na karku” Dariusza Pawlusińskiego. Energetyk postawił na ogranych w I lidze Petara Borovicanina oraz Grzegorza Fonfarę. ROW „odgrzebał” również Dawida Jarkę grającego ostatnio dla Odry Opole.

Dwie drużyny, mające aspiracje do walki o awans, zagrają w Sosnowcu. W Zagłębiu zapewniają, że tak dobrze w klubie nie było od lat. Sosnowiczanie przeprowadzili także jeden z najbardziej spektakularnych transferów w II lidze. Podpisali kontrakt z Sebastianem Dudkiem, który był ostatnio podstawowym graczem bydgoskiego Zawiszy. Na początek zmierzą się ze Stalą Mielec. Klub, który chciałby powrócić do swoich lat świetności latem był bardzo spokojny na rynku transferowym. Niewielu zawodników odeszło, a sprowadzono dwóch doświadczonych piłkarzy oraz młodych w celu uzupełnienia kadry.
Tradycyjnie groźni na początku sezonu będą zapewne beniaminkowie. Nadwiślan Góra, który już awansując do II ligi osiągnął największy sukces w historii, miał zagrać u siebie ze Zniczem. Miejsce rozegrania zostało jednak zmienione. Wbrew pozorom pruszkowian czeka wymagające zadanie. Latem Nadwiślan sprowadził doświadczonych zawodników jak Piotr Koman czy Łukasz Małkowski. Sporym wzmocnieniem może być także pozyskanie Łukasza Zaniewskiego – autora 9 bramek dla Pogoni Siedlce w zeszłym sezonie. W zgoła odmiennej sytuacji jest Znicz, który stracił trzon swojej drużyny. Pruszków na Niecieczę zamienił Adrian Paluchowski – król strzelców w poprzednim sezonie. Wydaje się, że Maciej Górski, który w poprzednim sezonie strzelił tylko jedną bramkę dla Sandecji, nie będzie w stanie go godnie zastąpić.

Siarka Tarnobrzeg, która awans do I ligi wypuściła z rąk pod koniec poprzedniego sezonu, w pierwszym meczu zmierzy się z Rozwojem Katowice. Tarnobrzeżanie latem zatrzymali swoich najważniejszych graczy, a sprowadzeni Marcin Bochenek ze Znicza, Michał Paluch z Wisły Puławy i Marcin Stefanik z Kolejarza Stróże powinni być solidnym wzmocnieniem. Wydaje się, że katowiczanie dysponują słabszą kadrą. Przeprowadzone transfery nie zwalają z nóg, ale warto zwrócić uwagę na Tomasza Wróbla, który w poprzednim sezonie strzelił pięć bramek dla GKS Katowice.
MKS Kluczbork i Legionovia stosunkowo szybko zapewniły sobie utrzymanie w zeszłym sezonie. Teraz nikt jednak nie oczekuje wielkich sukcesów. Drużyna z Kluczborka latem mocno się osłabiła. Straciła Piotra Giela, który strzelił wiosną 12 bramek. Fani drużyny są jeszcze rozżaleni po przegranej w Pucharze Polski z Unią Solec Kujawski. O problemach finansowych legionowian mówiło się już w poprzednim sezonie. Latem stracili swoich wszystkich najważniejszych zawodników. Ciężko ocenić wzmocnienia. Wśród nich są głównie młodzi piłkarze z niższych lig oraz trzech obcokrajowców – dwóch Słoweńców i Serb.

Za solidnego ligowca, ale nic więcej, uchodzi Wisła Puławy. Duma Powiśla straciła ważnych dla klubu piłkarzy, ale wydaje się, że wzmocnienia powinny wystarczyć. Norbert Jędrzejczyk z Chojniczanki czy Maciej Machalski ze Znicza to już doświadczeni zawodnicy. Pierwszym rywalem puławian będzie spadkowicz i zarazem zdecydowanie najsłabsza drużyna I ligi w zeszłym sezonie – Okocimski KS Brzesko. Dużo mówiło się o problemach finansowych tego klubu. Lato nie było jednak tak tragiczne. Co prawda odeszło aż 15 zawodników, ale sprowadzono graczy z regionu, którzy w zeszłym sezonie wyróżniali się w II lidze.
Drugim z beniaminków jest Kotwica Kołobrzeg. Zespół ten nie dokonał solidnych wzmocnień przed startem sezonu, co może okazać się zgubne. Dobrze wypadł w sparingach, ale zawiódł w jedynym meczu o stawkę i odpadł z Pucharu Polski po przegranej z Gryfem Wejherowo. Beniaminek zagra z Puszczą Niepołomice. Niepołomiczanie to jedyny spadkowicz, który latem nie wymienił trenera. Dariusz Wójtowicz udowadniał już, że jest człowiekiem mogącym zagwarantować sukces. Drużynę wzmocnili teraz Witold Cichy, Dariusz Gawęcki, Adrian Napierała czy Zbigniew Zakrzewski, a te nazwiska w II lidze powinny budzić respekt.

Jedynym niedzielnym meczem jest starcie Limanovii ze Stalą Stalowa Wola. Limanowianie w zeszłym sezonie nie utrzymali się w lidze, ale zagrają dzięki licencji Kolejarza Stróże. Z zespołu odeszli ważni piłkarze dla drużyny, ale warto pamiętać, że to oni nie zdołali utrzymać klubu. Sprowadzając graczy postawiono na doświadczenie i tak kontrakty podpisali 35-letni Marcin Chmiest, 32-letni Dariusz Zawadzki czy o rok młodszy Michał Gryźlak. Tylko utrzymanie powinno być celem Stalówki. Na koniec sezonu trener Paweł Wtorek cieszył się, że spłatał psikusa prezesowi PZPN i utrzymał się z zespołem, który ma słabe zaplecze finansowe i organizacyjne. Latem zastąpił go Jaromir Wieprzęć, a poza tym w klubie wiele się nie zmieniło. Odeszli kreatorzy gry, sprowadzono zawodników z niższych lig, bądź takich, którzy nie grali w swoich zespołach.

sportowefakty.pl

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"

Sponsorzy

Partnerzy medialni