Zapowiedź 33. kolejki.

Pretendenci do awansu tłoczą się w czubie tabeli z niemal identyczną liczbą punktów. Które drużyny są w najlepszym położeniu na dwie kolejki przed końcem sezonu?

Pierwsze po reformie rozgrywki okazują się trzymającym w napięciu dreszczowcem. Awans na zaplecze T-Mobile Ekstraklasy będzie przysługiwać trzem pierwszym drużynom, a czwarta zagra baraż. Nadal żadne z miejsc nie zostało obsadzone, a możliwe scenariusze nie dają się policzyć na palcach dłoni. Szanse na promocje ma osiem klubów i o ile w przypadku Stali Mielec są matematyczne, to u innych drużyn – realne.

Dwie ostatnie kolejki zostaną rozegrane równolegle, więc żadna drużyna nie pozna wcześniej wyników z innych miast.

1. Zagłębie Sosnowiec

31 maja – Kotwica Kołobrzeg (wyjazd, forma: RZPZP)
7 czerwca – Puszcza Niepołomice (dom, forma: ZRRPR)

Suma miejsc: 31.

Jako lider przystąpi do decydującej batalii Zagłębie Sosnowiec, czyli najbardziej bramkostrzelna drużyna. Ma rywali o najwyższej sumie miejsc, czyli teoretycznie najłatwiejszych. Inna sprawa, że Kotwica Kołobrzeg i Puszcza Niepołomice toczą zaciekłą walkę o utrzymanie i punktują w miarę regularnie. Na pewno nie zabraknie tym drużynom motywacji, a na dodatek Kotwica u siebie to inna, lepsza drużyna niż na wyjazdach. Sosnowiczanie muszą też przerwać własną serię remisów, ponieważ jej kontynuowanie może być brzemienne w skutki.

2. Raków Częstochowa

31 maja – Nadwiślan Góra (dom, ZRZRZ)
7 czerwca – Siarka Tarnobrzeg (wyjazd, forma: PPPPW)

Suma miejsc: 21.

Częstochowianie to najlepsza drużyna w roku 2015 i faworyt do awansu. Ma w terminarzu drużyny grające o pietruszkę, które uplasują się w środku tabeli. Nadwiślan Góra jest groźny u siebie, ale na wyjeździe nie wygrał od połowy marca. Siarka Tarnobrzeg ma za sobą cztery porażki. Szanse niepokonanego od dziewięciu kolejek Rakowa są bardzo duże.

3. Energetyk ROW Rybnik

31 maja – Błękitni Stargard Szczeciński (wyjazd, forma: ZRRRZ)
7 czerwca – Limanovia Limanowa (dom, forma: PRRZP)

Suma miejsc: 25.

Seria potknięć skomplikowała sytuację Energetyka ROW Rybnik. Po porażce z Okocimskim Brzesko nie stracił miejsca premiowanego awansem, ale zarazem nie zachował nawet punktu przewagi nad grupą pościgową. Kluczowe będzie dla rybniczan starcie z innym pretendentem do awansu – Błękitnymi Stargard Szczeciński. Na Pomorzu Zachodnim przegrały w tym roku choćby Cracovia i Lech Poznań. Jeżeli nie podzielą takiego losu, to rozpędzeni powinni poradzić sobie ze zdegradowaną Limanovią.

4. Stal Stalowa Wola

31 maja – Okocimski Brzesko (wyjazd, forma: ZZPZP)
7 czerwca – Błękitni Stargard Szczeciński (dom, forma: ZRRRZ)

Suma miejsc: 21.

Stalówka przebudziła się do pościgu za czołówką i nawet wróciła na miejsce barażowe. Przed nią mecz z nieźle dysponowanym Okocimskim Brzesko, któremu brakuje punkciku, by przypieczętować utrzymanie. Na finiszu może stoczyć bezpośredni bój o awans z Błękitnymi Stargard Szczeciński. Zmrożone szampany będą czekać w obu szatniach, ale prawdopodobnie tylko jedna drużyna będzie fetować. Stal będzie dysponować atutem własnego boiska. W rundzie jesiennej wysoko ograła i Piwoszy i Błękitnych.

5. Rozwój Katowice

31 maja – Znicz Pruszków (dom, forma: RPRPP)
7 czerwca – Nadwiślan Góra (wyjazd, forma: ZRZRZ)

Suma miejsc: 19.

Rozwój Katowice nie może wygrać od czterech kolejek, czyli podobnie jak w przypadku Zagłębia Sosnowiec, musi najpierw przezwyciężyć własny problem. Pocieszać może się zestawem rywali. Tak Znicz, jak i Nadwiślan grają już o nic. W przeciwieństwie jednak do wspomnianego Rakowa nie podejmuje beniaminka, a wybiera się do Góry, gdzie Nadwiślan nie przegrał nawet jednego, tegorocznego meczu.

6. MKS Kluczbork

31 maja – Puszcza Niepołomice (wyjazd, forma: ZRRPR)
7 czerwca – Stal Mielec (dom, forma: ZPRZP)

Suma miejsc: 23.

MKS Kluczbork spoglądałby na rywali z fotela lidera, gdyby nie stracił gola w ostatniej minucie meczu z Kotwicą Kołobrzeg. Stracił i musi gonić. W niedzielę zagra w niezdobytych od ponad miesiąca Niepołomicach, a następnie podejmie Stal Mielec, która może mieć jeszcze szanse na awans. Zestaw nie jest łatwy, ale piłkarze Andrzeja Konwińskiego sami nawarzyli sobie gorzkiego piwa, więc teraz spróbują je wypić.

7. Błękitni Stargard Szczeciński

31 maja – Energetyk ROW Rybnik (dom, forma: PZRRZ)
7 czerwca – Stal Stalowa Wola (wyjazd, forma: ZZRPR)

Suma miejsc: 7.

Drużyna Krzysztofa Kapuścińskiego ma najtrudniejsze zadanie. Nie dość, że musi niwelować stratę w tabeli, to na dodatek gra ze ścisłą czołówką. W meczach z Energetykiem ROW Rybnik i Stalą Stalowa Wola ma wszystko do wygrania i przegrania. Klasyczne pojedynki o sześć punktów, z których przysłowiowym eliminatorem będzie ten 31 maja.

8. Stal Mielec

31 maja – Wisła Puławy (dom, forma: PPRPZ)
7 czerwca – MKS Kluczbork, wyjazd, forma: RRRZP)

Suma miejsc: 18.

Nie zapominamy o Stal Mielec, w przypadku której sytuacja jest prosta: musi wygrać oba pozostałe mecze i czekać na optymistyczne informacje z innych aren. Na dziś optymistyczna dla mielczan jest forma, a raczej jej brak u rywali. Wisła Puławy rozpoczęła rok przebojowo, ale w ostatnich czterech kolejkach ugrała punkt. MKS Kluczbork wygrał tylko jedno z ostatnich pięciu spotkań. Sytuacja Stali jest więc zła, ale nie beznadziejna.

Kluczowe mecze.

Puszcza Niepołomice – MKS Kluczbork / nd. 31.05.2015 godz. 16.00

Błękitni Stargard Szczeciński – Energetyk ROW Rybnik / nd. 31.05.2015 godz. 16.00

Stal Stalowa Wola – Błękitni Stargard Szczeciński / nd. 7.06.2015 godz. 16.00

W najbliższą niedzielę MKS Kluczbork jedzie do niezdobytych od ponad miesiąca Niepołomic. Piłkarze Puszczy czują jeszcze na plecach oddech Kotwicy, więc nie zabraknie im motywacji. Na dodatek jesienią zremisowali w Kluczborku. Jeżeli MKS wygra, to będzie o włos od awansu, ale niełatwo nazwać go faworytem. W Stargardzie Szczecińskim Błękitni podejmą Energetyka ROW Rybnik. Drużyna Marcina Prasoła ma w perspektywie spotkanie z Limanovią, więc może teoretycznie zagrać na remis. Taki wynik nie urządza ekipę z Pomorza. Jeżeli wygra, to za tydzień pojedzie do Stalowej Woli na mecz sezonu.

sportowefakty.pl

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"

Sponsorzy

Partnerzy medialni