Ranking Muraw 2023-2024
Ranking Muraw 2023/2024: Im lepsza trawa, tym lepsze wyniki?
Polski Związek Piłkarzy zapytał ligowców, gdzie najlepiej, a gdzie najgorzej gra się im w piłkę. Piłkarki i piłkarze wybrali najlepsze polskie murawy w Orlen Ekstralidze, PKO Ekstraklasie, Fortuna 1 Lidze i 2. Lidze w sezonie 2023/2024.
Kolejnym po #PiłkarzeWybierają / #PiłkarkiWybierają [WIĘCEJ] corocznym plebiscytem organizowanym przez Polski Związek Piłkarzy jest Ranking Muraw. O stan ligowych nawierzchni zapytaliśmy, jak w poprzednich latach, piłkarzy klas centralnych, tj. PKO Ekstraklasy, Fortuna 1 Ligi i 2. Ligi (nazewnictwo stosowane przez PZPN w sezonie 2023/2024). Nowością w naszym zestawieniu jest Ranking Muraw w kobiecej Orlen Ekstralidze.
Plebiscyty Polskiego Związku Piłkarzy są głosowaniem unikatowym, ponieważ udział w nim biorą bezpośrednio piłkarze i piłkarki.To ich głos, oparty na własnych boiskowych doświadczeniach, jest decydujący. Tak było również w przypadku Rankingu Muraw, w którym do głosowania zaprosiliśmy reprezentację każdej z drużyn występującej na danym szczeblu rozgrywkowym.
W 2. Lidze najlepiej ocenione zostały murawy: Stali Stalowa Wola (22 proc. głosów), Kotwica Kołobrzeg (17 proc.) i ex aequo: Chojniczanki Chojnice, Pogoni Siedlce oraz Stomilu Olsztyn (11 proc.). Warto zauważyć, że 3 z tych klubów wywalczyły na koniec sezonu awans do Fortuna 1 Ligi, więc dobra murawa mogła być jednym z czynników, który miał wpływ na końcowy wynik sportowy. Co więcej, to właśnie Stal wygrała najwięcej meczów domowych w całych rozgrywkach, bo aż 12 (wliczając półfinał baraży).
Najgorszą nawierzchnią dysponowała z kolei Skra Częstochowa (44 proc. głosów), a niewiele lepiej było w Elblągu na Olimpii (33 proc.). Piłkarze zwracali przy tym uwagę, że granie na sztucznej murawie (Skra) to „najgorsze, co może być” i „niebezpieczeństwo dla zdrowia” (takie wpisy znaleźć można było w otwartej sekcji komentarzy do ankiety).
W Fortuna 1 Lidze najlepiej oceniony został Stadion Miejski w Rzeszowie, dom Stali Rzeszów, ale też tymczasowo Resovii. Jako że w plebiscycie głosowano na kluby, musimy w tym miejscu wyjaśnić, że 23 procent ankietowanych wskazało ten pierwszy klub, a kolejne 9 – drugi. Na podium znalazły się jeszcze Miedź Legnica i Motor Lublin (po 18 proc.głosów).
Na zapleczu PKO Ekstraklasy zdecydowanie najniżej oceniona została murawa Znicza Pruszków, którą jako najgorszą wskazało aż 59 procent głosujących. – W Rzeszowie mecze rozgrywały dwie ekipy, a murawa była naprawdę top, najgorsza obiektywnie Znicz Pruszków – podkreślił w komentarzu jeden z pierwszoligowców. Kiepsko wypadła też Odra Opole (18 proc.).
Bezdyskusyjnym zwycięzcą plebiscytu Ranking Muraw 2023/2024 w piłkarskiej elicie została – nie pierwszy już raz – Pogoń Szczecin, na którą zagłosowała prawie połowa ankietowanych (47 proc.). Co ciekawe, patrząc na wyniki sportowe, rywale sporo na tym korzystali, bo Portowcy przegrali u siebie aż 6 meczów, czyli zdecydowanie najwięcej z ligowej czołówki. Ale również dzięki dobrej murawie spotkania w Szczecinie bardzo często rozgrywane były po prostu na wysokim poziomie sportowym, pozwalając rozwijać skrzydła również przyjezdnym. Drugi w zestawieniu najlepszych
muraw był Górnik Zabrze (21 proc.), a na najniższym stopniu podium wspólnie uplasowały się Legia Warszawa i Widzew Łódź (po 11 proc.).
Najgorzej w PKO Ekstraklasie w sezonie 2023/2024 wypadła murawa na stadionie Cracovii. – W okresie zimowym gra w piłkę na Cracovii jest mocno wymagająca – to jeden z komentarzy. Trudno dziwić się negatywnym opiniom, bo swoje domowe mecze rozgrywała tam również Puszcza Niepołomice. Nie mogło to nie odbić się na stanie nawierzchni, która ostatnio, po ośmiu latach, wreszcie została w Krakowie wymieniona. W głosowaniu na klub z najgorszą murawą Cracovia otrzymała 37 proc. głosów, a goszcząca na jej obiekcie Puszcza 16 proc. Słabo wypadła też Korona Kielce (16 proc.).
W Orlen Ekstralidze niekwestionowanym zwycięzcą został brązowy medalista rozgrywek – KKS Czarni Antrans Sosnowiec (36 proc. głosów), który ani razu u siebie nie przegrał (8 zwycięstw, 3 remisy). Na drugim miejscu uplasował się mistrz kraju – Pogoń Szczecin (29 proc.). Dobrze ocenione zostały również murawy GKS-u Górnika Łęczna i Rekordu Bielsko-Biała (po 13 proc.). Niczym nie wyróżnił się z kolei obiekt GKS-u Katowice, choć jego zawodniczki, jako jedyne
w stawce, wygrały u siebie komplet spotkań. Być może właśnie dlatego goście nie mieli w zeszłym sezonie dobrych wspomnień z wizyt w stolicy województwa śląskiego.
Jako najgorsza w lidze najczęściej wskazywana była murawa Pogoni Tczew (aż 68 proc głosów!). Niezbyt lubiana okazała się również sztuczna nawierzchnia UJ Kraków (13 proc.).
– Wydaje się, że z roku na rok polskie kluby dysponują coraz lepszą infrastrukturą sportową. Warunki do gry się poprawiają, a do stanu murawy przykłada się coraz większą uwagę, przede wszystkim poprzez korzystanie z usług profesjonalnych greenkeeperów i specjalnego sprzętu niezbędnego do utrzymania trawy w jak najlepszym stanie. Niestety, nasz plebiscyt, w którym głos oddaliśmy piłkarkom i piłkarzom biegającym po tych boiskach, pokazał, że nadal jest nad
czym pracować i na każdym poziomie rozgrywek znajdują się murawy, które uniemożliwiają zawodnikom prezentowanie pełni swoich umiejętności, a czasem mogą wręcz zagrażać ich zdrowiu. Liczę, że w najbliższym czasie się to zmieni – podkreśla Euzebiusz Smolarek, prezes Polskiego Związku Piłkarzy.
Wyniki plebiscytu Ranking Muraw 2023/2024:
Orlen Ekstraliga
Najlepsze murawy:
1. Stadion Ludowy w Sosnowcu (KKS Czarni Antrans Sosnowiec)
2. Stadion Młodzieżowy B3 / Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie (Pogoń Szczecin)
3. Stadion GKS Górnik Łęczna (GKS Górnik Łęczna)
Centrum Sportowo-Szkoleniowe Rekord (Rekord Bielsko-Biała)
PKO Ekstraklasa
Najlepsze murawy:
1. Stadion Miejski im. Floriana Krygiera w Szczecinie (Pogoń Szczecin)
2. Arena Zabrze. Stadion im. Ernesta Pohla w Zabrzu (Górnik Zabrze)
3. Stadion Miejski Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego (Legia Warszawa)
Stadion Miejski Widzewa Łódź (Widzew Łódź)
Fortuna 1 Liga
Najlepsze murawy:
1. Stadion Miejski „Stal” w Rzeszowie (Stal Rzeszów / Resovia Rzeszów)
2. Stadion Miejski im. Orła Białego w Legnicy (Miedź Legnica)
Arena Lublin (Motor Lublin)
2. Liga
Najlepsze murawy:
1. Podkarpackie Centrum Piłki Nożnej (Stal Stalowa Wola)
2. Stadion Miejski im. Sebastiana Karpiniuka (Kotwica Kołobrzeg)
3. Stadion Miejski Chojniczanka 1930 (Chojniczanka Chojnice)
Stadion Agencji Rozwoju Miasta Siedlce (Pogoń Siedlce)
Stadion OSiR w Olsztynie (Stomil Olsztyn)