Podsumowanie konferencji „Bezpieczny stadion”.

Podczas meczów piłkarskich w Polsce jest bezpieczniej, a organizacja imprez sportowych coraz lepsza – zgodnie ocenili w środę w Kielcach prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek oraz zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Cezary Popławski.

Zdaniem nadinsp. Popławskiego do poprawy bezpieczeństwa przyczyniły się m.in. zmiany w prawie.
-„Te przepisy, które obecnie funkcjonują ustabilizowały sytuację, szczególnie tam gdzie funkcjonuje ustawa o organizacji imprez masowych, czyli mówię o Ekstraklasie, 1. i 2. lidze. Widać, że jest bezpieczniej. Mamy mniej incydentów związanych ze zbiorowym zakłóceniem ładu i porządku publicznego” – powiedział dziennikarzom w czasie konferencji.

Według szefa PZPN, poprawa sytuacji wynika przede wszystkim z rozwiązań organizacyjnych.
– Kiedy widzi się parę młodą wchodzącą na ślubny kobierzec czy reprezentację narodową, która wychodzi na Stadion Narodowy to wszystko wygląda ładnie, pięknie, ale musi być wykonany wcześniej ogrom pracy organicznej przez organizatorów, PZPN, policję. Tej pracy było tak dużo, że (…) dziś mecze piłkarskie odbywają się w zupełnie innej atmosferze – ocenił Boniek.
Zaznaczył jednak, że cały czas trzeba na to pracować, „by ten poziom nigdy nie opadł”.

Zdaniem prezesa PZPN podczas wielu dyskusji, m.in. z policją, omawiane są „rozwiązania na przyszłość, które mogą sprawić, że atmosfera podczas meczów piłkarskich będzie jeszcze bardziej przyjazna, byśmy wszyscy mogli być z tego dumni”. Nie chciał jednak mówić o szczegółach.

– Jest dobrze, może być lepiej, ale nigdy nie będzie idealnie, pracujemy na żywym organizmie – przekonywał Boniek. Jako przykład podał archiwalny numer sportowej gazety z lat 60, w którym nagłówek na pierwszej stronie wyrażał postulat zmiany wszystkich sędziów piłkarskich.
– Zawsze będą zdarzały się błędy, ale trzeba pracować nad tym, by poprawiać stale to co tego wymaga – podkreślił.

Boniek przyznał, że jednym z tematów, który wywołuje ogromne emocje m.in. w środowisku kibiców jest sprawa wykorzystania w oprawie rac, które zgodnie z polskim prawem jest niedozwolone.

– Temat pirotechniki, powiedzmy sobie szczerze, wywołuje dużo emocji, odpalanie rac przez kibiców jest łamaniem prawa, a policja musi to egzekwować – powiedział. Zaznaczył jednak, że sprawa wymaga „spokojnej dyskusji” prowadzonej „w ciszy”. – Musimy przez to przejść – powiedział.

Konferencja „Bezpieczny Stadion” organizowana jest w Kielcach od 2001 roku. Jej głównym organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej. Co roku bierze w niej udział około 400 przedstawicieli świata sportu, klubów piłkarskich, a także instytucji odpowiedzialnych za bezpieczeństwo podczas organizacji imprez sportowych. Przez kilka edycji impreza organizowana była z myślą o Euro 2012. Obecnie skupia się na organizacji wszelkich imprez piłkarskich, infrastruktury stadionów, monitoringu widowni.

źródło : www.polskieradio.pl

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"

Sponsorzy

Partnerzy medialni