Derby Podkarpacia – zapowiedź meczu Siarka Tarnobrzeg – Stal Stalowa Wola.

W sobotę o godzinie 17.00 na stadionie miejskim w Tarnobrzegu zostaną rozegrane Wielkie Derby Podkarpacia pomiędzy miejscową Siarką a Stalą ze Stalowej Woli.

Na to spotkanie kibice czekali bardzo długo. Już w sobotę dojdzie do drugich w tym sezonie Wielkich Derbów Podkarpacia. Faworytem tej konfrontacji są gospodarze, ale jak wszyscy podkreślają takie pojedynki rządzą się swoimi prawami. Jesienią w Stalowej Woli po golu Marcina Truszkowskiego zwyciężyła Siarka, a po meczu doszło do przepychanek między zawodnikami obu ekip.

Stal w kryzysie

Zielono-czarni są w dołku, bowiem nie wygrali już od siedmiu kolejek i znaleźli się w strefie spadkowej. W ostatniej kolejce przegrali na własnym boisku z Wigrami Suwałki. Stalowcom brakuje też szczęścia, bowiem w końcówce meczu z Wigrami zmarnowali 100 proc. okazję i rzut karny. We wcześniejszym boju z Garbarnią Kraków również tych klarownych sytuacji było kilka, a udało się wykorzystać zaledwie jedną i tylko zremisować zawody.

Trener Paweł Wtorek nie będzie mógł skorzystać z usług jedynie Wojciecha Fabianowskiego, który musi pauzować za czerwoną kartkę. Pozostali gracze są zdrowi i pełni nadziei w końcowy sukces. – W meczu z Siarką nie jesteśmy na straconej pozycji, choć łatwo nie będzie, ale Siarka też nie będzie miała łatwo. Niech oni się boją, czego ja się mam bać. Daj Boże żebyśmy wygrali, wtedy ja będę uśmiechnięty – powiedział kapitan Stali Tomasz Wietecha.

Siarka jedną nogą w I lidze

W Tarnobrzegu sytuacja jest diametralnie inna. Siarka jest liderem drugoligowych rozgrywek i właściwie już tylko kataklizm mógłby powodować, że drużyna pożegna się z ligą. Aczkolwiek z drugiej strony szansa na to jest duża, gdyż przewaga nad trzecim zespołem wynosi już dziewięć oczek. W klubie jednak podchodzą do tego ze spokojem. – Najpierw zapewnijmy sobie utrzymanie, a potem będziemy myśleć o awansie – stwierdził bramkarz Siarkowców Artur Melon.

W derbach przeciwko Stali opiekun gospodarzy Tomasz Tułacz będzie miał problem z zestawieniem linii pomocy. Z powodu żółtych kartek nie zagra Robert Tunkiewicz, a pod znakiem zapytania stoi występ Dariusza Frankiewicza oraz Michała Chrabąszcza. – Zdecydowanie mamy atut w postaci szerokiego składu. Każdy może coś wnieść do gry i zastąpić słabiej dysponowanego kolegę. To jest nasza siła – dodał Melon.

Historia dla Stali

Bilans gier w derbowych meczach jest korzystny dla Stali, która wygrała z Siarką 10 razy, 11 razy był remis, a 6 razy triumfowali tarnobrzeżanie. Starsi kibice pamiętają jeszcze mecze w II lidze w sezonie 1974/75, gdy Siarka wygrała w Stalowej Woli 1:0, a Stal w Tarnobrzegu 2:0. W sezonie 1993/94 oba zespoły spotkały się w ekstraklasie, w Stalowej Woli był bezbramkowy remis, a w Tarnobrzegu wygrała Siarka 1:0. Były też i mecze w III lidze, w sezonie 2001/2002 Stal wygrała u siebie 3:1, a w rewanżu było 0:0. Zanim obie ekipy spotkały się ponownie w poprzednim sezonie, po raz ostatni grały ze sobą wcześniej w sezonie 2003/2004. Wtedy Stal wygrała na własnym stadionie 2:0, a w Tarnobrzegu padł bezbramkowy remis. W poprzednim sezonie w Stalowej Woli padł remis 2:2, a w rewanżu w Tarnobrzegu Stal wygrała 2:1.

Piłkarskie święto, ale …

Sobotnia potyczka zapowiada się niezwykle ciekawie. Niestety po raz kolejny derbów nie będą mogli obejrzeć kibice drużyny gości, tym razem kibice ze Stalowej Woli. Jesienią na skutek braku sektora dla kibiców przyjezdnych meczu nie obejrzeli sympatycy Siarki. Teraz decyzją prezydenta Tarnobrzega nie będą mogli na trybunach w zorganizowanej grupie usiąść fani Stalówki. Władze klubu ze Stalowej Woli a także osoby związane ze stowarzyszeniem kibiców Stali chciały przeprowadzić transmisję na telebimie z tej potyczki, ale mimo zgody PZPN nie wyraziły na to zgody władze Siarki. Władze Tarnobrzega zdecydowały także, że miejsca, które miały być przeznaczone dla sympatyków Stali zajmą przedszkolaki i dzieci ze szkół podstawowych.

Siarka Tarnobrzeg – Stal Stalowa Wola / sob 10.05.2014 godz. 17.00

Przewidywane składy:

Siarka Tarnobrzeg: Melon – Stępień, Makowski, Baran, Nadolski, Persona, Popiela, Koczon, Figiel, Buras, Truszkowski.

Stal Stalowa Wola: Wietecha – Bartkiewicz, Czarny, Bogacz, Mistrzyk, Mikołajczak, Argasiński, Reiman, Kachniarz, Łanucha, Płonka.

Sędzia: Piotr Wasielewski (Kalisz).

sportowefakty.pl

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"

SPONSOR STRATEGICZNY

 

PGE - Polska Grupa Energetyczna

Sponsorzy

Partnerzy medialni