32. kolejka-zapowiedzi, analizy.

Zostały już zaledwie trzy kolejki do końca sezonu 2015/2016, a najbliższa może należeć do tych najbardziej kluczowych, gdyż po niej możemy dowiedzieć się kto awansuje do I ligi, jak również kto spadnie z II ligi. Zapraszamy do zapoznania się zestawieniem par, a także prognozami wszystkich meczów, które przygotował dla Was nasz Ekspert, Tomasz Mazur.

Przedstawiamy zestawienie par i typy redakcji 2ligapolska.pl:

Piątek, 20 maja:
ROW Rybnik – Błękitni Stargard, godz. 19:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – ROW

Sobota, 21 maja:
Raków Częstochowa – Gryf Wejherowo, godz. 17:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – Zwycięstwo Raków

Stal Stalowa Wola – Legionovia Legionowo, godz. 17:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – Remis

Olimpia Zambrów – Siarka Tarnobrzeg, godz. 17:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – Remis

Polonia Bytom – Nadwiślan Góra, godz. 18:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – Zwycięstwo Polonii

Wisła Puławy – Stal Mielec, godz. 18:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – Remis

Znicz Pruszków – Kotwica Kołobrzeg, godz. 19:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – Zwycięstwo Znicza

Niedziela, 22 maja
GKS Tychy – Radomiak Radom, godz. 18:00
Typ redakcji 2ligapolska.pl – Zwycięstwo GKS-u

Puszcza Niepołomice 3:0 Okocimski Brzesko

A teraz czas na prognozy i konkretne zapowiedzi w wykonaniu naszego analityka, Tomasza Mazura:
Wkraczamy w decydującą fazę rozgrywek. Na szczycie tabeli drużyny walczące o pozostałe dwa miejsca dające awans i jedno barażowe rozegrają swoje mecze na własnych boiskach. O ile GKS Tychy, najlepsza drugoligowa drużyna na wiosnę (27 pkt w 12 meczach, druga Stal Mielec 24 pkt), stanie do pojedynku z Radomiakiem jako faworyt, o tyle zarówno Znicz jak i Wisłę czekają dużo trudniejsze spotkania. W meczu Wisła Puławy – Stal Mielec zmierzą się dwie drużyny, które ostatnio prezentują podobną, bardzo zmienną, formę. Jeżeli weźmiemy pod uwagę ostatnie trzy spotkania Wisły u siebie i trzy ostatnie spotkania mielczan na wyjazdach (pomijając walkowery) to otrzymamy identyczny bilans (2 remisy i porażka). Jeżeli przyjrzymy się tym spotkaniom bliżej to robi się dość niespotykanie:

ostatni mecz Wisły Puławy u siebie: 1:1 z Radomiakiem;
ostatni mecz Stali Mielec na wyjeździe: 1:1 z Radomiakiem;

o jeden mecz wcześniej Wisły Puławy u siebie: 0:2 z Legionovią;
o jeden mecz wcześniej Stali Mielec na wyjeździe: 0:2 z Legionovią;

o dwa mecze wcześniej Wisły Puławy u siebie: 0:0 z Błękitnymi;
o dwa mecze wcześniej Stali Mielec na wyjeździe: 0:0 z Błękitnymi;

Ta ciekawa sytuacja ma swoje odzwierciedlenie w prezentowanych tu szansach – prawdopodobieństwo padnięcia każdego wyniku jest w tym meczu bardzo zbliżone. Oczywiście Stal Mielec jest już pewna awansu ale jeszcze nie zapewniła sobie pierwszego miejsca (szanse na nie mają jeszcze tyszanie) więc należy się spodziewać, że Wisła nie będzie miała taryfy ulgowej.

Równie ciężko prognozować wynik meczu Znicz – Kotwica. Tutaj podobna sytuacja, spotykają się dwie drużyny, które ze względu na miejsce rozgrywania pojedynku prezentują się bardzo podobnie. Znicz w tabeli uwzględniającej tylko punkty zdobyte na na własnym boisku zajmuje 7 miejsce – Kotwica w tabeli „wyjazdowej” jest 8.

W Częstochowie ważny mecz zarówno dla czołówki jak i dla dołu tabeli. Wszystko wskazuje na to, że to Raków da sobie szanse na gonienie czołówki, a Gryf pożegna się z II ligą. Kolejna drużuna walcząca o utrzymanie, Nadwiślana, również czeka bardzo ciężkie zadanie ponieważ udają się do Bytomia gdzie miejscowa Polonia notuje ostatnio świetna serie trzech kolejnych zwycięstw bez straty bramki. Istotne dla układu dolnej części tabeli spotkanie odbędzie się też w Rybniku. Drużyna, która zdobędzie 3.pkt znacznie przybliży się do utrzymania, jednocześnie komplikując sytuację rywalowi. Według obliczonych prawdopodobieństw, większe szanse na zwycięstwo ma ROW, który ostatnio dobrze spisuje się u siebie (wygrane 3:1 z Rakowem i 3:0 z Stalą Stalowa Wola). Ciężko o punkty, będzie miała także drużyna z Zambrowa. Olimpia nadal w tym roku ma na swoim koncie tylko jedną wygraną (w pierwszej po przerwie zimowej kolejce, z 5 marca, 1:0 z Polonią). Najwięcej szans na punkty w najbliższej kolejce spośród drużyn znajdujących się w okolicach strefy spadkowej, wydaje się mieć Stal Stalowa Wola. Stalówka podejmie u siebie Legionovię, a faworyta tego spotkania ciężko jest wskazać, a prawdopodobieństwo padnięcia każdego z możliwych wyniku jest bardzo zbliżone.

Prawdopodobieństwo wyniku.
Metoda polega na wyznaczeniu siły zespołów (w podziale dom/wyjazd) na podstawie której określane zostaje prawdopodobieństwo padnięcia wyniku (zwycięstwo/remis/porażka) w danym meczu. W uproszczeniu wygląda to tak:
– obliczenie siły zespołu polega na określeniu siły ataku (na podstawie śr. bramek strzelonych w poprzednich meczach) i siły obrony (na podstawie śr. bramek straconych w poprzednich meczach) osobno w spotkaniach domowych i wyjazdowych;
– do analizy wykorzystywane są dane z poprzednich meczów jednak największe znaczenie mają te rozegrane w ostatnim czasie (średnia ważona, gdzie mecze rozegrane w rundzie jesiennej posiadają wagę =0.5, a te na wiosnę 1);
– dla każdej drużyny obliczany jest współczynnik na podstawie wzoru:
gospodarze: (siła ataku gospodarzy * siła obrony gości)/średnia bramek gospodarzy w całej lidze;
goście: (siła obrony gospodarzy * siła ataku gości)/średnia bramek gości w całej lidze;
– w ten sposób określana jest prognozowana liczba goli strzelonych przez każda z drużyn w danym meczu;
– następnie wykorzystując model rozkładu prawdopodobieństwa (rozkład Poissona) obliczane są szanse drużyny na zdobycie konkretnej liczby goli;
– na tej podstawie obliczane jest prawdopodobieństwa każdego wyniku;
– grupując prawdopodobieństwa dokładnych wyników otrzymujemy szanse na zwycięstwo gospodarzy, remis i zwycięstwo gości wyrażone w procentach (im wyższa wartość tym większe prawdopodobieństwo wyniku).

źródło: Tomasz Mazur, www.2ligapolska.pl,

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"

SPONSOR STRATEGICZNY

 

PGE - Polska Grupa Energetyczna

Sponsorzy

Partnerzy medialni