13. kolejka-statystyki.

Niezbyt dużo bramek przyniosła 13. kolejka II-ligowych bojów. Piłkarze nie przysporzyli też wiele pracy sędziom, którzy rzadziej niż zazwyczaj musieli sięgać do kieszonki. Zobacz, jak w liczbach wyglądał miniony weekend w II lidze!

Jak wygrywali?
W 13. serii gier dużo lepiej wypadli goście. Aż pięć zespołów przywiozło komplet punktów z obcego terenu. Dwa razy lepsi okazali się gospodarze, również dwukrotnie drużyny dzieliły się zdobyczą. W miniony weekend zabrakło efektownych zwycięstw – trzy zespoły triumfowały w rozmiarze 2:0.

Trwają świetne serie Wisły Puławy i Stali Stalowa Wola. Drużyna z Lubelszczyzny zaliczyła ósmy mecz bez przegranej, natomiast analogiczna passa ekipy z Podkarpacia trwa o jeszcze jedno spotkanie dłużej. Na drugim biegunie znalazł się natomiast Gryf Wejherowo, który ma na koncie dziewięć meczów bez zwycięstwa.

Jak strzelali?
13. kolejka nie przyniosła popisów strzeleckich. Zawodnicy zaledwie 20 razy zdołali skierować piłkę do siatki. 60% goli padło łupem gości (12 bramek), 40% – gospodarzy (8 celnych strzałów). Nie zaskoczył natomiast czas zdobywania bramek – po raz kolejny zawodnicy imponowali skutecznością w ostatnich dwóch kwadransach. Łącznie w tym czasie bramkarze kapitulowali jedenastokrotnie.

I kwadrans (minuty: 1-15) – 3 gole (15%)

II kwadrans (16-30) – 3 gole (15%)

III kwadrans (31-45) – 2 gole (10%)

IV kwadrans (46-60) – 1 gol (5%)

V kwadrans (61-75) – 6 goli (30%)

VI kwadrans (76-90) – 5 goli (25%)

Tylko jeden zawodnik zdołał dwukrotnie znaleźć sposób na bramkarza rywali. Okazał się nim Tomasz Płonka ze Stali Stalowa Wola, który poprowadził swoją drużynę do zwycięstwa nad Błękitnymi Stargard (2:1). Łupem bramkowym w 13. kolejce podzieliło się 19 piłkarzy.

Jak przekraczali przepisy?
W miniony weekend piłkarze zdecydowanie oszczędzali sędziów, nie przysparzając im powodów do wytężonej pracy. II-ligowi rozjemcy 41 razy wyjmowali żółty, a dwukrotnie czerwony kartonik. Murawę przedwcześnie opuścili Piotr Okuniewicz (GKS Tychy) i Przemysław Szur (Gryf Wejherowo). Najwięcej niechcianych prezentów zawodnikom rozdał sędziujący spotkanie Gryfa Wejherowo ze Zniczem Pruszków Tomasz Białek z Drezdenka – sześć razy napominał graczy, a wspomnianego Szura odesłał pod wcześniejszy prysznic. Sędziowie dwukrotnie decydowali się podyktować rzut karny, ale piłkarze nie kwapili się, by z tego skorzystać – obie jedenastki zostały zmarnowane za sprawą Rafała Figiela (Raków Częstochowa) i Leandro Pereiry (Radomiak Radom).

Bohater kolejki
Tomasz Płonka (Stal Stalowa Wola). Piłkarz „Stalówki” nie zostawił żadnych złudzeń Błękitnym Stargard. Dwie szybko zdobyte przez niego bramki znacząco przybliżyły drużynę Jaromira Wieprzęcia do strefy premiowanej awansem. Płonka już w 8. minucie strzałem z bliskiej odległości pokonał Marka Ufnala po raz pierwszy, a 17 minut później dołożył kolejnego gola, wykańczając dośrodkowanie Radosława Mikołajczaka. Dla rosłego napastnika były to trzecie i czwarte trafienie w tym sezonie.

Wydarzenie kolejki
Kolejne potknięcie Stali Mielec. Po raz drugi z rzędu lider z Mielca zremisował 1:1 i ma już tylko punkt przewagi nad drugą w tabeli Wisłą Puławy. Tydzień temu podopieczni Janusza Białka podzielili się zdobyczą z Radomiakiem Radom, a w miniony weekend nie zdołali ograć Siarki Tarnobrzeg. Rywale byli co prawda bardzo wymagający, ale mielczanie przyzwyczaili już wszystkich kibiców II ligi do seryjnych zwycięstw. To, co może ich niezmiennie cieszyć, to dobra postawa Sebastiana Łętochy, który w niedzielę już po raz dziesiąty w tym sezonie wpisał się na listę strzelców i przewodzi klasyfikacji snajperów.

Emil Kopański

Strategiczny Partner Finansowy

Miasto Stalowa Wola

Stal Stalowa Wola P.S.A. na podstawie umowy nr PKS-‪524.1.2022‬.RR zawartej z Gminą Stalowa Wola realizuje zadanie publiczne z zakresu sportu pod tytułem " Organizacja lub udział w zgrupowaniach sportowych przygotowujących do rozgrywek ligowych, organizacja i udział w zawodach lub rozgrywkach sportowych - sport seniorów"

Sponsorzy

Partnerzy medialni